Barbaros Şansal Kimdir?

Ekranların en gözde yarışmasında juri üyeliği yapan Barbaros Şansal’ı daha yakından tanımak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. Türkiye’nin en güzel giyinen bayanın seçildiği Bugün Ne Giysem yarışmasında juri olan Barbaros Şansal’ın biyografisi sizlerle.

Barbaros Şansal Kimdir?

Barbaros Şansal, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da doğan ustası Yıldırım Mayruk’a nazire edercesine, 1950’lerin sonunda, Cumhuriyet’in ilk başkenti Ankara’da, meslekleri ile o aralar, oralarda olan burjuva bir ailenin ve mühendis bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. (Sungur Tekin Şansal’dan olma, Güner Eczacıbaşı’ndan doğma.)

Bir zamanlar Osmanlı Haliç’inde, Mavnacılar kâhyası olan Yahya Efendi’nin de üçüncü kuşak torunu. (Onun kızları ise Zehra, Fitnat ve Müşerref.) Son kuşak dedeleri ise, Sarıkamış Levazım Albayı Trablus Hüsamettin ve de Said Başkantarcı (Eczacıbaşı)…

İçinde bulunduğu şartlar nedeni ile çeşitli eğitim kurumlarında, macera dolu ve eklektik öğrenim yıllarını tamamlar iken (Şişli Özel Dost İlkokulu, Yeşilköy Halil Vedat Fıratlı Pansiyonlu İlkokulu, İstanbul Alman Lisesi, İzmir Fatih Koleji, İstanbul Vefa Lisesi, İstanbul Maltepe Lisesi, İstanbul Fenerbahçe Lisesi ve Marmara Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi); eğitiminin son yıllarında, bir yandan tahta mandallardan sallanan sandalyeler ve seramik hediyelikler yapıp, harçlık kazanırken aynı zamanda da “Vakko” (armağan), “Barış Küce Limon” (koleksiyon) gibi kurumların yaratıcı bölümlerinde görevlerini sürdürdü.

Daha sonra moda ve yaratıcı çalışmalarına, Türkiye’nin ilk moda eğitim stüdyosunu kurarak devam etti. (Eski Sinematek Salonu-Taksim)

1980 yılların başında artık, kreatörlük yaşam biçimini şekillendirirken, ülkenin siyasi belirsizliği ve ihtilal yüzünden ÖSYM zoru ile girebildiği İşletme Fakültesi’ndeki öğrenimi bırakarak, yüksek öğrenim için Britanya’ya gitti ve Londra’ya yerleşti.

Dört yıllık zor mücadeleler ile geçen ve İskoçyalı bir arkadaşının doğum kâğıdı ile yazıldığı eğitiminin tamamlayarak (temel tasarım ve renk bilimi), İsviçre’de (Cenevre) konusu üzerine araştırmalarını tamamlayarak, yurda dönüp, onaltı yıl önce Yıldırım Mayruk atölyelerinde “çırak” olarak üretkenliğini göstermeye başladı.

21. yüzyıla girildiğinde ise, Yıldırım Mayruk Moda Tasarım Ltd. Şirketinin ortağı olarak, strateji, lojistik, kreasyon, işleme, yönetim, ithalat-ihracat, basın ve halkla ilişkiler ve uluslararası ilişkiler görevlerini sürdürmeye başladı…

Kendisini “terzi yamağı” olarak adlandıran, artık yarım asırlık ve hâlâ bekâr olan kreatör, botanik, kültür ve sanat düşkünü olup, her tür bilgi ve sevgiye aç ve hayran…

İngilizce ve Almanca okuryazarı, Fransızca haberleşebiliyor ve de gelişmiş bir Türkçe hâkimiyetine sahip.

“2023’e Hikâyeler” adlı gösteri zincirinin de isim babası olan Barbaros Şansal, bir yandan ulusal markalaşmayı sürdürürken, şimdilerde ise Yıldırım Mayruk Moda Laboratuarında Türkiye’nin en önemli moda arşivini planlamakta. Küresel organizasyonların yanı sıra, eğitim vermek üzere de yaratıcı stratejiler oluşturmuştur.

Bu yazı Haber kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.